زمان جاري : سه شنبه 28 فروردین 1403 - 11:40 قبل از ظهر
نام کاربري : پسورد : ياعضويت |رمز عبور را فراموش کردم
...در حال بارگيري لطفا صبر کنيد
صفحه اصلي / اموزش های اسکریپت و هاست / چه ویژگی هایی سبب مقاومت چوب ترموود می شود ؟
ارسال پاسخ جديد
چه ویژگی هایی سبب مقاومت چوب ترموود می شود ؟
تعداد بازدید: 241
saftysignآفلاين

ارسال‌ها :14

عضويت:18 /11 /1397

چه ویژگی هایی سبب مقاومت چوب ترموود می شود ؟

تابلو ترموود :امروزه ساخت تابلوی تبلیغاتی به شیوه های متعددی صورت می پذیرد . یکی از پرکاربردترین نوع تابلو های تبلیغاتی ، تابلوهایی هستند که بر مبنای حروف برجسته ساخته می شوند مانند تابلو چلنیوم . حروف برجسته پس از ساخت و آماده شدن بر روی یک زیرساز نصب می گردند . زیرسازهایی که برای نصب تابلو تبلیغاتی بکار می رود از جنس چوب و یا پلکسی گلاس می باشد . پلکسی در برابر شرایط محیطی بسیار مقاوم می باشد و دچار تغییر رنگ نمی شود اما برای اینکه یک تابلوی تبلیغاتی چوبی داشته باشیم و بتوانیم حروف برجسته را برروی آن نصب کنیم نیاز به یک چوب مقاوم همچون ترموود داریم ، تابلو چوبی یا همان تابلو ترموود یکی از کلاسیک ترین و شیک ترین نوع تابلوهای تبلیغاتی است که می توان هر نوع حروف برجسته همچون نئون پلاستیک ، استیل و چلنیوم را بر روی آن نصب نمود. ترموود علاوه بر تابلوهای تبلیغاتی بیشترین کاربرد را در نما و دکوراسیون داخلی ساختمان دارد . می توان از ترمووود به عنوان چوب نما استفاده کرد و نمای چوبی بسیار زیبا و کلاسیک برای یک ساختمان به ارمغان آورد . علاوه بر آن از چوب ترموود برای دکوراسیون داخلی و قسمت های متعدد ساختمان همچون در و پنجره ، سونا ، زیرسقف ، راه پله ، قرنیز ، کف و سایر موارد استفاده می شود . چوب ترموود به دلیل گذر از فرآیند حرارت دهی مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط محیطی و تجاوز حشرات و همچنین رطوبت دارد .در این مبحث قصد داریم به نکاتی که سبب مقاومت بالای این چوب زیبا و پرکاربرد شده است اشاره نماییم .طبق این تحقیقات برای اینکه بتوانیم دگوگونی های فیزیکی و شیمیایی حاصل از افزایش دما را بر روی چوب به خوبی درک کنیم نیاز داریم که ساختارها و ویژگی ها و ترکیبات اصلی چوب که شامل سلولز ، همی سلولزها و لیگنین ها هستند را به خوبی بشناسیم زیرا این عناصر تحت فشار حرارت کاهش می یابند و در اثر گرما تبخیر می شوند . حال می خواهیم به بررسی برخی ویژگی های چوب که در اثر حرارت دچار دگرگونی می شوند بپردازیم :ویژگی های قابل تغییر چوب بر اساس حرارت و گرما
کربوهیدرات ها :
یکی از کربوهیدرات های موجود در چوب ، سلولز و همی سلولز می باشد . سلولز 40 تا 50 درصد و همی سلولز 25 تا 35 درصد چوب را تشکیل می دهد . زنجیره های سلولزی توسط پیوند هیدروکسیل به هم متصل می شوند و پس از گذراندن فرآیند تیمار حرارتی ، ذرات سلولز کاهش یافته و آب آن حذف شده و مقدار کمی از همی سلولز در چوب باقی می ماند در نتیجه چوب در برابر پوسیدگی های قارچی مقاوم می شود .لیگینین :
مواد تیره تخته چوبی هستند که در لایه های اول و دوم چوب مشاهده می شوند این مواد سلول های چوب را کنار هم نگه می دارد و این ماده هم 20 تا 30 درصد چوب های نرم و سخت را تشکیل می دهد . لیگینین یکی از مستحکم ترین اجزاء چوب در برابر حرارت و گرما است و جرم این ماده در دماهای بیش از 200 درجه سانتی گراد کاهش می یابد . در دماهای بالا محتوای مترکسی لیگنین کاهش یافته و گونه هایی هم در دمای 120 تا 220 از خود واکنش نشان می دهند که این واکنش ها بر روی رنگ ، واکنش پذیری ، و فروپاشی چوب تیمار شده تاثیر چشم گیری دارند .عصاره ها :
عصاره ها جزء مولکول های کوچک هستند که سهم کوچکی از بافت چوب را دارند و فقط 5 درصد از چوب را تشکیل می دهند . عصاره ها حاوی ترپن ها ، چربی ها ، موم ها و فنل ها هستند و انواع متعددی دارند و به آسانی در مقابل حرارات واکنش نشان داده و تبخیر می شوند .مواد سمی :
بر طبق پروژه CTBA که در سال 1998 بر روی سنجش میزان اثرگذاری حرارت و مقدار تغییر مواد سمی درون چوب صنوبر انجام گرفت این حقیقت آشکار شد که در اثر افزایش دما ، مواد سمی از داخل چوب جدا شده اند .چگالی :
چگالی بر مبنای وزن و بعد مورد سنجش قرار می گیرد و طبق نتایج بدست آمده به دلیل تیمار حرارتی چگالی چوب ترموود کمتر از چوب معمولی است .استحکام :
چگالی و استحکام رابطه مستقیمی دارند . چگالی پس از گذراندن فرآیند تیمار چوب با کاهش مواجه می شود اما نسبت وزن به قدرت ثابت می ماند و استحکام چوب هم به میزان رطوبت و آب موجود در لایه های زیرین بستگی دارد . فرآیند حرارت چوب به علت کاهش میزان رطوبت میانگین ، می تواند مفید واقع شود . استحکام چوب در دماهای بیشتر از 220 درجه سانتیگراد کاهش پیدا می کند .میزان رطوبت میانگین :
با استفاده از حرارات و گرما میزان رطوبت میانگین چوب کاهش می یابد و مقدار آن در دمای 220 درجه نسبت به چوب تیمار نشده نصف می شود و هراندازه که رطوبت چوب بالاتر رود این میزان نیز بیشتر تغییر خواهد نمود .تورم ناشی از رطوبت چوب :
طبق آزمایشات VTT این امر به اثبات رسیده است که چوب های اصلاح شده یا ترمووود در هر دو حالت روکش دار و بدون روکش ، در برابر تورم و آب رفتگی مقاوم هستند . این در حالی است که ترموود ، متحمل تنش های ناشی از خشک شدگی نمی شوند و این خاصیت یک ویژگی مثبت برای کارخانه های چوب بری و نجاری ها تلقی می گردد .نفوذپذیری :
CTBA مطابق یک آزمایش ساده میزان نفوذپذیری آب به داخل چوب تیمار شده را چنین آزمایش نمود ، آنها یک چوب را داخل آبی که عاری از هر گونه مواد معدنی بود قرار دادند و پس ازسپری شدن مدت زمان 9 روزه آن چوب را داخل یک فضا در یک اتاق با رطوبت 65 درصد و دمای 20 درجه سانتیگیراد قرار دادند . پس از این آزمایش این قضیه به اثبات رسید که نفوذپذیری آب درچوب های تیمار شده نسبت به چوب های خشک شده معمولی ، 20 تا 30 درصد کمتر است .مقاومت و دوام بیولوژیکی :
مرکز و انجمن تحقیقات فنی ترموود VTT برای اثبات و آزمایش دوام بیولوژیکی چوب ترموود چند آزمایش متعدد انجام داد .آزمایش اول بر مبنای قارچ ها صورت پذیرفت ، دو نوع از قارچ های موجود در چوب که بسیار مشکل آفرین هستند با نام های Coniophora Puteana و Poria Placentia را مدنظر قرار دادند نتیجه این آزمایش اثبات مقاومت چوب ترمووود تیمار شده در برابر بیماری های قارچی بود . طبق آزمایش دوم مشخص شد که برای رسیدن به یک مقاومت با ثبات می بایست چوب به مدت 3 ساعت در دمای 220 درجه سانتیگراد قرار داده شود این در حالی است که برای دستیابی به مقاومت معمولی دمای 210 درجه کافی است ، در نتیجه این آزمایشات چنین برداشت شد که استفاده از چوب اصلاح شده حراراتی در سطوح خیلی زیرین به دلیل کاهش رطوبت مناسب نیست .ضد حشره بودن :
طبق آزمایشات انجام شده توسط CTBA حشرات موجود در چوب های نرم از نوع Longhorn و حشرات موجود در چوب های سخت از نوع Anobium Punctatum و Lyctus Bruneus می باشند که طی انجام عملیات تیمار چوب ترموود و کاهش هیدروکربن های ترپن ، این چوب فرآوری شده در مقابل این حشرات کاملا مقاوم می باشد .مقاومت در برابر شرایط جوی :
به طور کل آزمایشات متفاوتی برای مقاومت چوب ترموود در برابر شرایط جوی و طبیعی صورت گرفته است و برای مقاوم بودن چوب در برابر نفوذ آب باران آن را به مدت 6 ساعت تحت دمای 225 درجه سانتیگراد قرار می دهند این در حالی است که سطح چوب معمولی در اثر فعالیت باکتریها و ذرات کثیفی که در آب باران موجود است متورم شده و امکان رشد قارچ فراهم می شود .

دوشنبه 29 بهمن 1397 - 21:24
ارسال پيامنقل قولتشکرگزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


تمامی حقوق این قالب مربوط به همین انجمن میباشد|طراح قالب : ابزار فارسی -پشتیبانی : رزبلاگ

: