تبلیغات در اینترنتclose
میکروفون و انواع ان
زمان جاري : پنجشنبه 02 اسفند 1397 - 2:55 بعد از ظهر
نام کاربري : پسورد : ياعضويت |رمز عبور را فراموش کردم
...در حال بارگيري لطفا صبر کنيد
صفحه اصلي / اموزش / میکروفون و انواع ان
ارسال پاسخ جديد
میکروفون و انواع ان
تعداد بازدید: 101
deco1آفلاين

ارسال‌ها :10

عضويت:7 /8 /1396

محل زندگي:shiraz

تشکرها :1

میکروفون و انواع ان

صداَبر یا میکروفن(به فرانسوی: microphone )
دستگاه یا حسگری است که صدا را به جریان الکتریسیته تبدیل میکند. میکروفن )به شکل محاورهای مایک نامیده میشود)/ maɪk )/ وسیلهای است که صوت را به الکتریسیته و نیز حسگری است که صوت را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل میکند. در سال ۱۸۷۶ ،امیل برالینر نخستین میکروفن را اختراع کرد که به عنوان فرستندهی صدا در تلفنها به کار برده شد. میکروفنها کاربردهای زیادی در تلفن، ضبط صوت، سیستمهای کارائوکه، سمعک، ساخت فیلم و انیمیشن، مهندسی صوت، تلفنهای رادیویی خصوصی )همانند واکی تاکی اما در مسافتهای بیشتر(، بلند گوهای دستی، ساخت برنامههای رادیویی و تلویزیونی، ضبط صدا در رایانهها،

سیستمهای تشخیص گفتار، voIP و نیز کاربردهای غیر صوتی (خارج از محدوده شنوایی انسان ) از (۲۰ تا ۲۰۰۰۰ کیلو هرتز) مانند بررسی فراصوت و سیستمهای عیب یابی دارند.

مروزه بیشتر میکروفنها از سیستمهای القای الکترو مغناطیسی )میکروفنهای پویا )دینامیک((، تغییر گنجایش خازنی )میکروفنهای خازنی )کندانسر((، تنش پیزوالکتریسیته و سوار سازی (مدوالسیون)نوری برای تولید سیگنال الکتریکی از امواج مکانیکی بهره میبرند.

انواع میکروفن:

میکروفنهای داینامیک:

در میکرفونهای دینامیک، سیگنال صدا با حرکت کردن یک هادی در میان یک میدان مغناطیسی ایجاد میشود. در بیشتر میکروفونهای دینامیک یک دیافراگم بسیار باریک و سبک در پاسخ به فشار هوا حرکت میکند. حرکت دیافراگم باعث حرکت یک سیم پیچ صدای معلق در میان یک میدان مغناطیسی میشود، و منجر به ایجاد جریان الکتریکی کوچکی میشود. میکروفونهای دینامیک حساسیت کمتری )در مقابل فشار هوا و فرکانسهای بالا(نسبت به میکروفونهای خازنی دارند و معمولا میتوانند در شرایط سخت تری کار کنند. همچنین این میکروفونها ارزانتر هستند و برای ضبط صدای درامز و گیتار الکتریک مناسب تر میباشند. مناسبترین میکروفون برای snare میکروفونSM Shure ۵۷ (که برای آمپلی فایر گیتار نیز عالی هستند). بسیاری از مهندسان از میکروفونMD Sennheiser ۴۲۱ برای toms و AKG ۱۱۲D برای باس درام استفاده میکنند.

میکروفنهای خازنی:

اگر به دنبال وفاداری کامل به منبع صدا هستید، باید از میکروفون خازنی استفاده کنید. میکروفونهای خازنی در مقابل میکروفونهای دینامیک، واکنش بهتری نسبت به »سرعت« و تحرک امواج صوتی نشان میدهند. این سیستم مکانیکی ساده شامل یک دیافراگم نازک و کشیده شده است که در نزدیکی یک صفحه فلزی قرار گرفته است .(backplate )این آرایش یک خازن ایجاد میکند که بار الکتریکی خود را از یک منبع خارجی دریافت میکند – باتری یا منبع برق اختصاصی، یا فانتوم پاور از میکسر. دیافراگم در پاسخ به تغییر فشار هوا به آرامی میلرزد و باعث تغییر ظرفیت خازن و تغییر ولتاژ و ایجاد سیگنال خروجی میکروفون میشود. میکروفونهای خازنی در دو نوع ترانزیستوری و المپی و در اشکال و ابعاد مختلف تولید میشوند – اما همه آنها بر اساس این اصول کار میکنند. برخالف سایر میکروفنها، میکروفن خازنی به مولد برق DC و یک پیشتقویت کننده احتیاج دارد. میکروفن خازنی دارای معایبی از آن جمله هستند. ضمناً است که بزرگی و حساسیت بیش از حد در مقابل منابع صوتی بلند مجاور دچار و پیچیدگی خواهد شد. این میکروفن کیفیت بسیار خوبی از صدا تولید میکند )معموالً ۲۰ تا ۱۸۰۰۰ هرتز( و نسبت به صداهای گذرا واکنش بسیار باالئی دارد. از میکروفن خازنی برای صدابرداری بسیار حساس ه استفاده میشود (صدابرداری در صحنهای متحرک و ایستا ( به ویژه هنگامی که منبع صوتی در فاصل دور قرار دارد )بهصورت میکروفن آویز در ارکسترهای بزرگ(. از طرف دیگر میتوان این میکروفن را بهعنوان بوم صدا، بوم دستی، پایهای و آویز نیز بهکار گرفت.

- میکروفن الکترت Electret( Capsule؛ نوع خاصی از میکروفن خازنی(: این نوع میکروفن کاربرد وسیعی به عنوان میکروفن ارزان و کوچک شخصی یا میکروفن مخفی دارد و دارای کفیت خوبی در صدابرداری است. این نوع نسبتاً میکروفن دارای دیافراگم پالستیکی است که بار الکترو استاتیک \'دایم\' دارد؛ از اینرو به ولتاژ قطبی نیاز کنندٔه کند در محفظ ٔه میکروفن کار گذاشته شده است. در نخواهد داشت. تقویت کوچکی که با باتری کار می اثر کهنه شدن و کار کردن زیاد، اشکاالتی در عملکرد این میکروفن پدید میآید؛ از جمله، از بین رفتن فرکانسهای باال، کاهش حساسی و افزایش نوف ٔه زمینه. اختالالت در این میکرون بر اثر رطوبت زیاد، بخار، حرارت و گرد و خاک سرعت بیشتری میگیرد.

میکروفنهای ریبون:

میکروفونهای ریبون اولین میکروفونهای هدایتی (directional )بودند که از لحاظ تجاری به موفقیت رسیدند و در دوره طالیی رادیو کاربرد وسیعی داشتند. امروزه میکروفونهای ریبون، با تالش شرکتهایی مانندRoyer ، در حال بازگشتن به عرصه صدا هستند. میکروفونهای ریبون به جای سطح فشار صدا (SPL)به سرعت مولکولهای هوا واکنش نشان میدهند و در آنها المان معلق و بسیار کوچکی در یک میدان مغناطیسی قوی حرکت میکنند. در کاربردهای استودیویی این تفاوت عملکردی مهم نیست، هرچند میتواند در حین ضبط در فضای باز و در روزهایی که باد میوزد حیاتی باشد! میکرفونهای ریبون قدیمی مانند RCA ۴۴ و ۷۷ DXبیش از اندازه ظریف و حساس بودند؛ میکروفونهای ریبون امروزی – مانند R ۱۲۱Royer وR ۱۲۲ – طوری طراحی شدهاند که تحمل استفاده سنگین استودیویی را داشته باشند.

میکروفنهای یو اس بی:

میکروفونهای USB یکی از پیشرفتهای جدید در فناوری میکروفون هستند و دارای تمام اجزای میکروفونهای سنتی میباشند: کپسول، دیافراگم و غیره. تفاوت این میکروفون در داشتن دو مدار اضافی است: یک پری آمپ داخلی و یک مبدل آنالوگ به دیجیتال .(D/A)پری آمپ اتصال میکروفون به میکسر یا پری آمپ میکروفون خارجی را غیرضروری میسازد. مبدل D/A خروجی میکروفون را از آنالوگ (ولتاژ) به دیجیتال )داده( تبدیل میکند، تا بتواند به طور مستقیم وارد رایانه شود و توسط نرمافزار ضبط خوانده شود. این میکروفون ضبط دیجیتال پرتابل را بسیار آسان میکند. تنها کافی است میکروفون را به رایانه متصل کنید، نرمافزار DAW را اجرا نمایید و کلید ضبط را بزنید!

میکروفنهای بی سیم VHF یا UHF:

طی سالهای اخیر، روند رشد ارتباطات بدون سیم با ظهور تلفنهای سلولی جهش بزرگی نمود. این درحالیست که در سال ۲۰۰۳ ارتباطات بی سیم یکصدمین سالگرد تولد خود را جشن گرفت. صد سال پیش و در تاریخ ۱۹ ژوئن ۱۹۰۳ نخستین پیام تلگراف بدون سیم برفراز آتالنتیک تا انگلستان توسط رئیس جمهور روزوولت مخابره شد و این نقطه آغاز ارتباطات بی سیم و تولد آن به شمار میرود، بطوریکه امروزه ارتباطات بی سیم به گونهای در ابعاد زندگی ما نفوذ کرده است. میکروفنهای بی سیم نیز از این موضوع مستثنی نیستند و هم اکنون بیش از ۲۰۰ نوع مختلف از این میکروفنها توسط سازندگان در سرتاسر دنیا تولید و عرضه میشوند.


یک سیستم میکروفن بی سیم متشکل از سه بخش اصلی شامل: میکروون، فرستنده و گیرنده است.

در سیستمهای جدید میکروفن بدون سیم، دو آنتن مختلف، یکی بر روی بخش فرستنده و دیگری بر روی قسمت گیرنده وجود دارد. هنگامیکه فاصله فرستنده از آنتن گیرنده بیش از حد مجاز افزایش مییابد، در این حالت صدا و سیگنالهای رادیویی دچار تحریف و نویز میشوند. به عالوه استفاده از امواج باالی فرکانسی باند (UHF (که دارای طول موج کوتاه تری نسبت به (VHF)میباشند، باعث کاهش بازتابش سیگنالها در محیط مورد استفاده میشود.

https://deconik.net/blog/cat/article/post/microph/

یکشنبه 20 اسفند 1396 - 15:52
وب کاربرارسال پيامنقل قولتشکرگزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


تمامی حقوق این قالب مربوط به همین انجمن میباشد|طراح قالب : ابزار فارسی -پشتیبانی : رزبلاگ

: