زمان جاري : جمعه 11 مهر 1399 - 12:08 قبل از ظهر
نام کاربري : پسورد : ياعضويت |رمز عبور را فراموش کردم
...در حال بارگيري لطفا صبر کنيد
صفحه اصلي / اموزش / آکوستیک در دوره کلاسیک و مدرن
ارسال پاسخ جديد
آکوستیک در دوره کلاسیک و مدرن
تعداد بازدید: 180
deco1آفلاين

ارسال‌ها :10

عضويت:7 /8 /1396

محل زندگي:shiraz

تشکرها :1

آکوستیک در دوره کلاسیک و مدرن

آکوستیک در دوره کلاسیک و مدرن


دوره کلاسیک (1750 تا 1825 میلادی)

آغاز علم جدید


از دوران قدیم تا

دوره رنسانس در اروپا، تئوری آکوستیک و علوم شارهها پیشرفتی نکرده بود. رومیان قدیم تنها میدانستند که باد، پایین تپههای را طی میکند تا به باالی آن برسد.
همچنین استفاده از لوله کشیهای اولیه و قنات نیز مرسوم بود. از دوره دانشمندان سعی در تعریف رفتارهای طبیعی داشتند که یکی از آنها حرکت شارهها و دیگری، نوسان و لرزش مواد بود. لئوناردو داوینچی از نخستین کسانی است که در مورد رفتار شارهها به صورت اولیه مطالعاتی انجام داده است. او پی برده بود که در رودخانههایی با عمق ثابت، سرعت آب در بخشهای باریک، بیشتر از سرعتش در بخشهای پهن تر است. این ایده، اساس معمادله پیوستگی است که امروزه مورد استفاده قرار میگیرد و یکی از پایههای رسیدن به معادله موج است.


از آن سو، نیوتون رابطهای میان فرکانس یک سیم کشیده با طول، تنش )کشش( و چگالی آن به دستآورد. جیووانی باتیستا رابطهای میان پیچ صوت و فرکانس لرزش تارهای فلزی محاسبه نمود. در انگلستان، رابرت هوک که بر روی نور تحقیق میکرد به معادله نوسان دست یافت. این رابطه بر اساس قانون دوم نیوتون به دست آمده است با این حال هوک در عصر خود نیوتون جوان را مورد آزار و اذیت قرار میداد! نخستین کسی که تئوری انتشار صدا را به صورت مدون درآورد، نیوتون بود. او در کتاب \\\"اصول ریاضی فلسفه طبیعت\\\" به فرمولهایی هوشمندانه دست پیدا کرده است. از جمله رابطه سرعت صدا، فشار صدا و چگالی محیط


در قرن هیجدهم، ریاضیدانان شروع به ساخت ابزارهای ریاضی برای توضیح مکانیک نمودند. این اقبال گسترده به فیزیک به دلیل جوایزی که حاکمان برای حل سواالت پیچیده میگذاشتند هم بود. برنولی، اویلر و الگرانژ از جمله ریاضیدانانی بودند که به حل مسائل مکانیکی روی آوردند و به ایدههای شگرفی نیز رسیدند. رفتار صدا در لولهها و تیوبها از جمله موضوعات جالب توجه آن دوره بوده که دانشمندان مذکور بر روی آن نیز تحقیق میکردند. در سال ۶۶۱۱ اویلر رسالهای جامع در مورد مکانیک شارهها ارائه نمود که یک به صدا در تیوب پرداخته بود. سنت ِ جایزه دادن به اکتشافات علمی در قرن فصل آن کاملا جایزه ۰۳۳۳ فرانکی از نوزدهم نیز ادامه پیدا کرد. به عنوان مثال، ناپلئون دستور داد تا یک طریق انستیتو فرانسه به جهت کشف \\\"تئوری لرزش سطوح و صفحات\\\" اهدا کنند. این جایزه به خانمی با نام سوفی گرمین که یک ریاضیدان بود اهدا شد که یک معادله دیفرانسیلی درجه چهار برای توضیح نوسان سطح پیدا کرده بود. تمامی تجارب و تحقیقات آکوستیکی قرون رنسانس به بعد، در کتابی با نام \\\"تئوری صوت\\\" به قلم جان اشتراووت و لرد ریلی به صورت کلسیک درآمد. این کتاب هنوز هم اثری درخشان محسوب میشود.


دوران مدرن
آغاز دوره آکوستیک مدرن


قرن نوزدهم آغاز رویکرد به آکوستیک به عنوان یک علم بود و مقاالت زیادی در کتابها و مجلت مختلف در مورد تکنیکهای آکوستیکی منتشر میشد. تا پیش از این، ایدههای علمی آکوستیکی متشر نمیشدند و یا به صورت دست نوشتههای شخصی معماران باقی میماند و یا حداکثر میان تحصیلکردههای متخصص دست به دست میشد که بیشتر آنها هم به زبان التین بود- زبانی که عامه مردم نمیتوانستند آن را بخوانند. در قرن نوزدهم کتابها به زبان زمینه آکوستیک شد. از آلمانی و انگلیسی تحریر گردید که موجب آگاهی رسانی عمومی در این کتابها میتوان به کتاب \\\"احساس موسیقی\\\" به قلم هرمان هلمهولتز )۶۲۸۶-۶۲۸۱ )و کتاب تئوری صوت )که به آن اشاره شد( را نام برد. کتاب اخیر را میتوان مهمترین کتاب قرن نوزدهم در زمینه تئوری صوت نامید. جالب است بدانیم زمانی که ریلی و اشتراووت کتاب شاهکار خود را – که مجموعهای از مقاالت علمی آن زمان به همراه پیشنهادهای هوشمندانه برای کارهای آینده بود- را منتشر کردند، تنها چشمه تولید صوت در آزمایشگاه، ی آزمایشگر و تنها دیتکتور، شعله گاز بود!


در همان دوران و در دهه تاثیرگذار ۶۲۶۳ ،موجی در پیشرفت دستگاههای الکتروآکوستیکی به وجود آمد. در سال ۶۲۶۱ در آلمان، ارنست زیمنس طرح ترانسفورماتور با هسته متحرک را پیشنهاد کرد. این طرح، طرح اولیه همان چیزی است که اکنون نیز در اسپیکرها مورد استفاده قرار میگیرد. در سال ۶۲۲۶ دیوان عالی امریکا یکی از هوشمندانه ترین طرحهای دوران را به ثبت رساند واین طرح چیزی نبود جز طرح تلفن گراهام بل)۶۲۱۶-۶۸۸۸ .) کمتر از یک سال بعد، ادیسون گرامافون را طراحی کرد و کمی بعد تر در سال ۶۲۸۶، تصاویر متحرک ابداع شد. در واقع در طی یک دهه شالوده فناوریهای تلفن، ضبط صدا، بازتولید موسیقی و صنعت فیلم متحول گردید.

پنجشنبه 19 بهمن 1396 - 20:07
وب کاربرارسال پيامنقل قولتشکرگزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


تمامی حقوق این قالب مربوط به همین انجمن میباشد|طراح قالب : ابزار فارسی -پشتیبانی : رزبلاگ

: