زمان جاري : دوشنبه 26 مهر 1400 - 9:05 قبل از ظهر
نام کاربري : پسورد : ياعضويت |رمز عبور را فراموش کردم
...در حال بارگيري لطفا صبر کنيد
صفحه اصلي / اموزش / لید چیست و چرا در سئو و طراحی سایت اهمیت زیادی دارد؟
ارسال پاسخ جديد
لید چیست و چرا در سئو و طراحی سایت اهمیت زیادی دارد؟
تعداد بازدید: 185
minajafariآفلاين

ارسال‌ها :85

عضويت:27 /9 /1396

لید چیست و چرا در سئو و طراحی سایت اهمیت زیادی دارد؟

لید را باید با وجود کوتاه بودن اصلی ترین بخش یک مطلب در طراحی سایت دانست، به طوری که در صورت خوب نبودنش مطلب موفقیت چندانی نخواهد داشت. اما به طور دقیق لید چیست؟
حتی اگر یک مطلب متشکل از هزاران کلمه باشد، هیچ پاراگراف و بخشی اهمیت لید را پیدا نمی‌کند. برای نمایش دادن اهمیت این بخش می‌بایست آن را از چند زاویه بررسی کنیم. در وهله اول باید در نظر داشت لید هم برای کاربرانی که به صورت مستقیم به وب سایت شما وارد شده‌اند اهمیت داشته و هم برای کاربرانی که قرار است از طریق موتور جستجو شما را پیدا کنند اهمیت دارد.
چرا لید اینقدر اهمیت دارد؟
واقعیت این است که امروز کاربران شدیدا بی‌ صبر و حوصله بوده و اصلا طاقت صبر کردن ندارند و به همین دلیل همه چیز را شسته و رفته می‌خواهند! درست به همین دلیل طرفداران کانال های تلگرامی منتشرکننده اخبار از طرفداران خبرگزاری های رسمی و معتبر بیشتر است، چرا که اخبار را در حد و اندازه چند جمله به کاربران ارائه می‌کنند. این موضوعی است که باید با تاسف آن را عنوان کرد، اما در هر صورت واقعیت دارد. حال کاربرانی را در نظر بگیرید که به وب سایت شما وارد شده‌اند و می‌خواهند مطالب شما را مطالعه کنند. آن‌ها شدیدا بی‌ طاقت بوده و قطعا حوصله ندارند تک به تک مطالب و پست ها را باز و سپس به طور کامل مطالعه کنند، به همین دلیل تنها به عناوین آن‌ها چشم خواهند دوخت. البته، اگر توضیحی تنها عنوان لید برای مطلب در نظر گرفته باشید، به خاطر کوتاه بودن آن و از طرفی علاقه کاربران به مفاهیم کوتاه و خلاصه، حتما آن را نیز مطالعه می‌کنند. لید به عبارتی همان چند جمله نخستین خبر محسوب می‌شود که نقش هدایت کردن خواننده به درون خبر را بر عهده دارد.
حال نکته اصلی در اینجاست. در حالت عادی، از آنجایی که کاربر بی‌ حوصله بوده و دوست دارد با خواندن خلاصه‌ای از مطلب به کل قضیه پی ببرد، اگر بتوان درون لید کاری کرد که خواننده وارد مطلب شده و در پی خواندن کل پست باشد، مدیر وب سایت برنده شده است. در واقع باید درون لید که حکم خلاصه مطلب را دارد کاری کرد اگرچه خواننده به اصل مطلب پی برده و متوجه می‌شود این پست درباره چیست، اما برای خواندن کامل آن تشنه شود. به عبارت دیگر، باید درون لید مطلب اطلاعاتی جذاب را به صورت نصفه نیمه به کاربر ارائه کرد تا وی، که شدیدا بی حوصله است، دلیلی برای کلیک کردن بر روی پست و سپس خواندن کامل آن داشته باشد.
مقاله پیشنهادی: بهترین روش تولید محتوای دست اول
یک مثال را در نظر بگیرید که در آن، مدیر در تلاش است مطلبی درباره قیمت یک گوشی بسیار معروف تازه معرفی شده منتشر کند. اگر درون لید نوشته شده «گوشی زد دیروز معرفی شد. این گوشی ایکس دلار قیمت دارد»، آیا کاربر هیچ دلیلی برای باز کردن مطلب خواهد داشت؟ شما به عنوان نویسنده، هست و نیست مطلب را درون لید آن که همان خلاصه‌ای از مطلب محسوب می‌شود ارائه کرده‌اید، به همین دلیل هیچ دلیلی برای مطالعه کامل مطلب وجود ندارد. البته، به ظاهر می‌بایست درون لید که همان چکیده‌ای از مطلب به شمار می‌رود اطلاعات اصلی را قرار داد که در مثال یاد شده قیمت کالا اصلی ترین چیز است، اما نباید فاکتورهای دیگر را فراموش کنید. مهمترین فاکتور گرفتن کلیک بیشتر و بیشتر از کاربران است که رمز بقا و پیشرفت شعبه مجازی شما محسوب می‌شود. حال تصور کنید در این مطلب، فرد درون لید عبارت «گوشی زد با امکانات زیاد معرفی شد. قیمت این گوشی با توجه به قابلیت‌ هایش بسیار تامل برانگیز است» را بنویسد. در اینجا به عنوان خلاصه، چکیده‌ای از پست یعنی این موضوع که نوشته خاطی درباره چه چیزی است، ارائه شده است، اما همچنان اصل مطلب لو نرفته تا بلکه کاربری دلیلی به منظور کلیک کردن و خواندن ورژن کامل داشته باشد.
اهمیت نوشتن لید در سئو سایت
در شرایط دیگر حالتی را تصور کنید که قرار است کاربری از طریق گوگل وارد وب سایت شما شود. تصور کنید زمان و هزینه زیادی صرف کرده و حالا در نتیجه جستجوی عبارت ها و کلمه های کلیدی مرتبط با وب سایت خود نمایش داده می‌شوید. اگرچه تصور می‌کنید کار تمام است و به خاطر قرارگیری در صفحه اول به مراد دل رسیده‌اید، اما واقعیت این است که عدم نوشتن لید خود سبب خواهد شد همه برنامه هایتان نقش برآب شود! کاربران وقتی نتایج گوگل برگردانده می‌شود، برای پی بردن به این موضوع که کدام مورد دقیقا پاسخگوی نیازشان است، اقدام به خواندن لید می‌کنند. پس اگر لید مناسبی ننوشته باشید، ممکن است لینکی که چند رتبه پایین‌تر از شما در همان صفحه قرار دارد، به جای شما کلیک شود، چرا که به خوبی توضیحاتی خلاصه درباره مطلب ارائه کرده است.
مقاله پیشنهادی: اصول تولید محتوا را بیاموزید
فراموش نکنید لید نباید غیر حقیقی باشد. به عبارت دیگر، نباید برای گرفتن کلیک به دروغ متوسل شده و مطالبی درون این قسمت بنویسید که واقعا در مطلب اصلی یافت نمی‌شوند! اگر کاربر مستقیما وارد وب سایت شما شده باشد، در صورت مواجهه با چنین شرایطی برای چند مرتبه، اعتمادش را از دست داده و دیگر به شعبه مجازی شما سر نمی‌زند یا در بهترین حالت دیگر تحت تاثیر لید هایی که برای مطالبتان می‌نویسید قرار نخواهد گرفت،‌ چون تصور می‌کند مجددا زیاده گویی کرده‌اید و قرار نیست به مطلب ادعا شده درون قسمت خلاصه داخل مطلب کامل دست پیدا کنید.
اگر کاربر از طریق گوگل وارد شده باشد، تاثیر بد بسیار بیشتری بر روی وب سایت شما خواهد گذاشت. تصور کنید کاربری با خواندن لید شما وارد مطلب شده است، اما نتوانسته اطلاعاتی که درون لید ادعا کرده‌اید را پیدا کند. در این صورت یک مرتبه دیگر اقدام به جستجوی همان عبارت و یا کلمه کلیدی کرده و این مرتبه وارد لینک دیگری می‌شود. گوگل این رفتار، که کاربر بعد از گذشت چند ثانیه از وب سایت شما بیرون آمده و به سراغ لینک دیگری رفته است را خیلی خوب تشخیص داده و آن را عدم پاسخ گویی توسط مطلب شما قلمداد می‌کند. اگر این رفتار چندین مرتبه تکرار شود و کاربران بعد از ورود به مطلب از آن خارج شده و به سراغ دیگر مطالب در همان زمینه بروند، این موتور جستجو مطلب شما را نامناسب تصور کرده و دیگر جزو بهترین مطالب موجود درباره آن چیز جستجو شده، نمایش نخواهد داد.

یکشنبه 29 مهر 1397 - 11:10
ارسال پيامنقل قولتشکرگزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


تمامی حقوق این قالب مربوط به همین انجمن میباشد|طراح قالب : ابزار فارسی -پشتیبانی : رزبلاگ

: